pic credit: [email protected]

The grand tournament of ICC Under-19 Cricket World Cup 2020 is all set to roll from January 17 next year. The biggest cricket carnival across the world will feature a total of 16 teams which are going to battle for the lustrous trophy of under-19 World Cup 2020. These 16 teams include  India, Australia, South Africa, England, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka, Afghanistan, New Zealand, West Indies, Zimbabwe, Nigeria, Canada, United Arab Emirates, Japan and Scotland.

Advertisement

All the participating teams will be divided into four groups (A, B, C, and D) and each group will contain four strong squads. Notably, all the matches 48 matches will be played across the astonishing venues of South Africa and the final showdown of the prestigious tournament is scheduled to be held at JB Marks Oval, Potchefstroom on February 9th.

Here’s check out the complete fixture of ICC under-19 cricket World Cup 2020 starting from coming January:

Group A 

January 18th: New Zealand vs Japan (North West University Oval, Potchefstroom)

January 19th: India vs Sri Lanka (Mangaung Oval, Bloemfontein)

January 21st: India vs Japan (Mangaung Oval, Bloemfontein)

January 22nd: New Zealand vs Sri Lanka (Mangaung Oval, Bloemfontein)

January 24th: India vs New Zealand (Mangaung Oval, Bloemfontein)

January 25th: Sri Lanka vs Japan (North West University Oval, Potchefstroom)

Group B

January 18th: Australia vs West Indies (Diamond Oval, Kimberley)

January 20th: England vs West Indies (Diamond Oval, Kimberley)

January 20th: Australia vs Nigeria (Country Club B Field, Kimberley)

January 23rd: Australia vs England (Diamond Oval, Kimberley)

January 23rd: West Indies vs Nigeria (Country Club B Field, Kimberley)

January 25th: England vs Nigeria (Diamond Oval, Kimberley)

Group C

January 18th: Bangladesh vs Zimbabwe (JB Marks Oval, Potchefstroom)

January 19th: Pakistan vs Scotland (North West University Oval, Potchefstroom)

January 21st: Bangladesh vs Scotland (Witrand Oval, Potchefstroom)

January 22nd: Pakistan vs Zimbabwe (Witrand Oval, Potchefstroom)

January 24th: Pakistan vs Bangladesh (JB Marks Oval, Potchefstroom)

January 25th: Zimbabwe vs Scotland (Witrand Oval, Potchefstroom)

Group D 

January 17th: South Africa vs Afghanistan (Diamond Oval, Kimberley)

January 18th: United Arab Emirates vs Canada (Mangaung Oval, Bloemfontein)

January 22nd: South Africa vs Canada (JB Marks Oval, Potchefstroom)

January 22nd: Afghanistan vs United Arab Emirates (North West University Oval, Potchefstroom)

January 24th: Afghanistan vs Canada (Ibbies Oval, Potchefstroom)

January 25th: South Africa vs United Arab Emirates (Mangaung Oval, Bloemfontein)

Plate League quarterfinals 

January 27th: TBD vs TBD (Ibbies Oval, Potchefstroom)

January 27th: TBD vs TBD (Witrand Oval, Potchefstroo)

January 28th: TBD vs TBD (Ibbies Oval, Potchefstroom)

January 28th: TBD vs TBD (Witrand Oval, Potchefstroom)

Plate playoffs semifinals 

January 30th: TBD vs TBD (North West University Oval, Potchefstroom)

January 30th: TBD vs TBD (Ibbies Oval, Potchefstroom)

Plate semifinals

January 30th: TBD vs TBD (North West University Oval, Potchefstroom)

January 31st: TBD vs TBD (Diamond Oval, Kimberley)

Super League quarterfinals

January 28th: TBD vs TBD (JB Marks Oval, Potchefstroom)

January 29th: TBD vs TBD (Willowmoore Park, Benoni)

January 30th: TBD vs TBD (JB Marks Oval, Potchefstroom)

January 31st: TBD vs TBD (Willowmoore Park, Benoni)

Super League playoffs semifinals

February 1st: TBD vs TBD (JB Marks Oval, Potchefstroom)

February 2nd: TBD vs TBD (North West University Oval, Potchefstroom)

Super League semi-finals

February 4th: TBD vs TBD ( JB Marks Oval, Potchefstroom)

February 6th: TBD vs TBD (JB Marks Oval, Potchefstroom)

Placement matches

15th-place playoff, February 1st: TBD vs TBD (Ibbies Oval, Potchefstroom)

13th-place playoff, February 1st: TBD vs TBD (Witrand Oval, Potchefstroom)

11th-place playoff, February 2nd: TBD vs TBD (Diamond Oval, Kimberley)

9th-place playoff (Plate Final), February 3rd: TBD vs TBD (Willowmoore Park, Benoni)

7th-place playoff, February 5th: TBD vs TBD (Willowmoore Park, Benoni)

5th-place playoff, February 7th: TBD vs TBD (Willowmoore Park, Benoni)

3rd-place playoff, February 8th: TBD vs TBD (Willowmoore Park, Benoni)

Final

February 9th: TBD vs TBD (JB Marks Oval, Potchefstroom)

 

 

Advertisement