pic credit: [email protected]

The third season of the shortest cricket tournament T10 League is all set to roll from November 15th in Abu Dhabi with eight participating teams. The grand tournament will feature a total of 29 matches in a round-robin format. The opening battle of the prestigious event will witness Maratha Arabian taking on Northern Warriors at Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi on November 15th.

Advertisement

In this year’s T10 league tournament old franchises like The Sindhis, Bengal Tigers and Pakhtoons have been replaced by the newly-formed teams Deccan Gladiators, Delhi Bulls and Bangla Tigers respectively.

Here’s check out the complete schedule of T10 League 2019 starting from November 15th in the United Arab Emirates:

Group Stage schedule 

November 15th: Maratha Arabians vs Northern Warriors (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 6:00 pm IST), Deccan Gladiators vs Delhi Bulls (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 8:15 pm IST ),  Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 10:30 pm IST)

November 16th: Bangla Tigers vs Karnataka Tuskers (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), Delhi Bulls vs Karnataka Tuskers (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), Northern Warriors vs Qalandars (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 17th: Karnataka Tuskers vs Delhi Bulls (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), Deccan Gladiators vs Bangla Tigers (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), Northern Warriors vs Team Abu Dhabi (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 18th: Delhi Bulls vs Bangla Tigers (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), Qalandars vs Maratha Arabians (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), Deccan Gladiators vs Karnataka Tuskers (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 19th: A1 vs B2 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), A3 vs B4 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), A2 vs B3 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 20th: A4 vs B1 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), A2 vs B4 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), A1 vs B3 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 21st: A3 vs B1 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), A4 vs B2 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), A1 vs B4 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 22nd: A3 vs B2 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), A2 vs B1 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), A1 vs B3 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

Playoffs schedule

November 23rd: Qualifier 1 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 5:00 pm IST), Eliminator (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), Qualifier 2 (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

November 24th: 3rd place playoff (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 7:15 pm IST), Final (Sheikh Zayed Cricket Stadium, Abu Dhabi, 9:30 pm IST)

 

 

Advertisement